Tragiczne wydarzenia ostatnich dni, których świadkami wszyscy byliśmy spowodowały, że Rada Miasta Gdańska przygotowała oświadczenie, w którym zobowiązała się do eliminowania wszelkich form przemocy z życia naszego miasta. Zainspirowani tym oświadczeniem, my – społeczność szkolna SP 17 w Gdańsku przyjęliśmy szkolną „Deklarację przeciw agresji”. Dodatkowo we wszystkich klasach przeprowadzone zostały spotkania wychowawcze, w czasie których pani dyrektor i pani pedagog omawiały z uczniami sposoby pracy nad sobą w celu wyeliminowania ze swojego zachowania wulgarnego słownictwa, przemocy psychicznej i fizycznej. Efektem tych spotkań  było podjęcie zobowiązania przez uczniów do tego, aby być lepszym człowiekiem przypieczętowane ich podpisem pod „Deklaracją przeciw agresji”. Zachęcamy inne placówki do stworzenia takich Deklaracji. Spotkania z uczniami były bardzo wartościowe i pozwoliły na rozmowę o trudnych dla młodzieży sprawach i zachowaniach.