„Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem” - Konfucjusz

Projekt zwraca uwagę na konieczność ograniczenia używania plastiku oraz kształtowanie właściwych postaw i nawyków wobec środowiska, w którym żyjemy.

Drodzy uczniowie, rodzice i nauczyciele!

Dbałość o środowisko nie jest tematem nowym. Świat ludzi to przede wszystkim ich środowisko przyrodnicze, które nieustannie narażone jest różnego rodzaju zagrożenia.

Dzieci poprzez naukę o zagrożeniach środowiska uczą się poszukiwania rozwiązań problemów ekologicznych oraz poznają podstawowe prawa, które rządzą ekosystemami.

W tym roku szkolnym jak to w mamy zwyczaju realizujemy szereg działań ekologicznych. Jednym z nich jest projekt ekologiczny „Jestem Eko”.

W skrócie o przedsięwzięciu:

Punktem wyjścia do opracowania projektu – "Jestem Eko" była kampania "Gdańsk bez plastiku". Nasze miasto dba o naturę i wspiera proekologiczne postawy. Mając to uwadze opracowany został dekalog walki z nadmiernym używaniem plastiku, który stał się również inspiracją do podjęcia konkretnych działań w naszej szkole.

Niektóre z tych punktów jak np.

• zainwestuj w szklany bidon już realizowaliśmy (Pierwszoklasiści na pasowaniu otrzymali właśnie taki bidon)
  • na zakupy zabieraj bawełnianą torbę wielorazowego użytku- ten skuteczny sposób na zmniejszenie ilości toreb jednorazowych jest w trakcie realizacji. (Ogłosiliśmy konkurs „Lepsza torba materiałowa niż jednorazowa” na uszycie torby z materiału własnego projektu). Torby sprzedawane będą na kiermaszu świątecznym a dochód ze sprzedaży przekazany zostanie organizacji charytatywnej.

Realizacja założeń odbywać się będzie od połowy września 2019 r. do kwietnia2020 r. na wielu przedmiotach tj.: edukacji przyrodniczej, lekcji wychowawczej, przyrodzie, geografii, chemii.  Prowadzone zajęcia będą dotyczyć segregacji odpadów, sposobów ograniczania plastyku w życiu codziennym i zagrożeniach płynących z jego nadmiernego używania.

Wykonywane będą również prace plastyczne w świetlicy szkolnej, na zajęciach edukacji plastycznej i lekcjach plastyki oraz spoty i filmy tematyczne.

Naukę segregacji odpadów  przeprowadzimy również na Festynie Ekologicznym w Galerii Bałtyckiej 23 listopada oraz w Przedszkolu nr 40 dla dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych.

Projekt będzie na bieżąco ewaluowany poprzez dokumentację fotograficzną, karty pracy i bieżące zbieranie informacji o atrakcyjności działań.