Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży korzystających z mediów elektronicznych

Cykl tematów o bezpiecznym poruszaniu się w sieci przez dzieci i młodzież

Dla dziecka internet znaczy więcej

O ile dla osoby dorosłej sieć jest źródłem informacji lub narzędziem pracy, o tyle dla dziecka ma ona dużo większe znaczenie. Oprócz dostarczania wiedzy i rozrywki internet jest dla dziecka miejscem, w którym rozgrywa się poważna część jego życia społecznego i towarzyskiego, gdzie kreuje swój wizerunek i obserwuje innych. Treści i osoby popularne w sieci („youtuberzy” – osoby publikujące filmy w serwisie YouTube, „szafiarki” – autorki blogów nt. mody i inne) w coraz większym stopniu modelują postawy i zachowania dzieci. Ważne, żeby dorośli zdawali sobie sprawę z popularności internetowych trendów, błyskawicznie rozpowszechniających się np. w serwisach społecznościowych i treści, do jakich ich dzieci mają dostęp.

Nie należy jednak wierzyć w mit, że dzieci od urodzenia otoczone tabletami, smartfonami, konsolami do gier i laptopami naturalnie stają się komputerowymi ekspertami i same doskonale radzą sobie w sieci. Nawet jeśli potrafią modyfikować zaawansowane ustawienia aplikacji, nie oznacza to, że w równie naturalny sposób opanowały techniczne i społeczne aspekty bezpieczeństwa online. Warto pamiętać, że nawet jeśli dziecko spędza dużo czasu w internecie , nie zawsze wie, ani jak się zachować w potencjalnie zagrażającej sytuacji, ani co zrobić, gdy natknie się na problem. Ogranicza je w tym m.in. niedojrzałość psychospołeczna, niezdolność do dostrzegania odległych konsekwencji swoich działań. Zadaniem dorosłych jest bezpieczne wprowadzenie dziecka w ten świat.

WAŻNE!

Nie przeceniaj wiedzy swojego dziecka i jego umiejętności technicznych, a tym bardziej

umiejętności dostrzeżenia niebezpiecznych sytuacji i poradzenia sobie z problemami.

Jako dorosły jesteś odpowiedzialny za jego bezpieczeństwo w internecie, zadbaj o to, by

wiedziało, że może się do ciebie zwrócić z problemami.

Nie tylko w domu

Chociaż komputer pozostaje najpopularniejszym urządzeniem, dzięki któremu dzieci korzystają z internetu, coraz więcej młodych osób korzysta z sieci używając telefonów. Już w 2012 roku polskie dzieci znalazły się w czołówce użytkowników telefonów komórkowych. Według badania firmy The Marketing Store przeprowadzonego w 12 krajach, to Polska odnotowała wówczas najwyższy odsetek 10-latków (83%) deklarujących posiadanie własnego telefonu komórkowego. Na kolejnych pozycjach znalazły się: Wielka Brytania, Brazylia i Niemcy. Natomiast według raportu UKE z 2017 roku aż 83 proc. dzieci w wieku 7–14 lat miało telefon komórkowy.

Większość dzieci w ciągu tygodnia korzysta z internetu (posługując się różnymi urządzeniami: komputerem stacjonarnym, laptopem, tabletem, smartfonem) najczęściej od godziny do dwóch dziennie. Tylko 13% przekracza 4 godziny dziennie. W weekendy i dni wolne od zajęć ponad dwie godziny dziennie online jest już 53% dzieci. Wszystkie dzieci biorące udział w badaniu miały dostęp do sieci w domu, 55% z nich korzystało z internetu w szkole, a 25% u znajomych. 26% badanych zadeklarowało korzystanie z internetu cały czas i wszędzie, dzięki dostępowi do sieci korzystając z pakietów internetowych w telefonach.

WAŻNE!

Dzieci coraz częściej korzystają z internetu używając innych urządzeń niż domowy

komputer. Warto więc rozważyć uruchomienie blokady niebezpiecznych treści w

telefonie dziecka.

W przypadku komputera i używanego przez dziecko tabletu, uruchomiony na stałe filtr

SafeSearch wyszukiwarki Google pozwala ograniczyć dostęp do treści przeznaczonych

wyłącznie dla dorosłych.

Najpopularniejsze serwisy

Odsetek internautów, którzy odwiedzili daną stronę

serwis    7-14 lat 15-24 lat

Google     94% 98%

YouTube   88% 85%

Facebook 77% 88%

Onet        57% 70%

Allegro     47% 69%

Najpopularniejszą wśród dzieci i młodzieży formą aktywności w sieci są komunikatory i serwisy społecznościowe. Korzysta z nich 4 na 5 internautów z tych grup wiekowych. Wśród serwisów społecznościowych regularnie wykorzystywanych przez dzieci w wieku 7-12 lat najpopularniejszy jest Tik Tok; najmłodsi użytkownicy uruchamiają go wielokrotnie w ciągu dnia i spędzają w nim najwięcej czasu. Mniej intensywnie wykorzystują Facebooka i Instagrama. Spośród komunikatorów najwięcej użytkowników mają Messenger i Whatsapp.

WAŻNE!

Twoje wyobrażenie o tym, co dziecko robi w internecie, mogą mijać się z

rzeczywistością. Postaraj się znaleźć wspólne tematy, interesujące zarówno ciebie , jak i

twoje dziecko. Wspólne korzystanie z internetu to również okazja do budowania

bliskości.

Źródło:

Fundacja Orange „Bezpieczne media” – poradnik dla rodziców