Świetliczaki! Dzisiaj chcemy Was zachęcić do ćwiczeń jogi.

Są one idealnym przeciwstawieniem dla godzin, jakie codziennie spędzacie przed telewizorem, komputerem, z tabletem, czy z telefonem komórkowym.

Joga jest jedną z najstarszych tradycji samodoskonalenia i wewnętrznego rozwoju kultywowaną przez człowieka. O jodze mówi się powszechnie, że to trening ciała i duszy.

Dzięki jodze ciało staje się sprawniejsze i silniejsze, a przy okazji zmniejsza się wydzielanie hormonu stresu – kortyzolu. Ponadto poprawia się koncentracja i pamięć, a także zwiększa kreatywność. To wystarczająco dużo powodów, aby wypróbować jogę na przykład w domu.

Joga dla dzieci to nie tylko ćwiczenia fizyczne czy medytacja, ale również świetna zabawa. Polecane są im zwłaszcza asany zwierzęce, czyli pozycje, w których naśladuje się zwierzęta.

 

Jak wykonywać te pozycje? Oto przykłady ćwiczeń:

 

Pozycja psa z głową w dół 

 

Najpierw stań na czworakach, podwijając palce stóp. Wciągnij powietrze, a wypuszczając je, wypchnij w górę biodra, prostując nogi i kierując pięty w dół. Przyciśnij dłonie do podłogi z palcami zwróconymi do przodu. Spójrz pomiędzy kolana. Pomachaj ogonem, poszczekaj, podnieś jedną nogę, potem drugą. To świetna zabawa! 

 

Pozycja wielbłąda 

 

Uklęknij na podłodze z podwiniętymi pod siebie palcami stóp lub przyciskając grzbiety stóp płasko do podłogi. Klęcząc, sięgnij rękami do tyłu, w kierunku pięt. Unieś serce w górę, do nieba, naśladując ciałem kształt wielbłądziego garbu. Druga opcja: klęcząc, podeprzyj rękami dół pleców, ściągnij do tyłu ramiona i unieś swoje serce ku niebu. 

 

Pozycja półksiężyca

 

Zacznij od pozycji góry. Pochyl się do przodu i oprzyj prawą rękę na podłodze w odległości jednej dłoni i nieco na zewnątrz od prawej stopy. Unieś lewą nogę równolegle do podłogi. Gdy złapiesz równowagę, wyciągnij lewe ramię do góry, starając się dosięgnąć nieba. Oddychaj głęboko. Patrz wprost przed siebie lub w górę, na rękę. Rozciągnij ciało, wyobrażając sobie, że opierasz się tyłem o ścianę i otwierasz klatkę piersiową. Opuść ramię i nogę z powrotem na podłogę i wykonaj asanę jeszcze raz, zmieniając rękę i nogę. 

 

Więcej ćwiczeń znajdziecie pod linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=hBFLp08y33Y

Pod tekstem prezentujemy zdjęcia przedstawiające poszczególne pozycje.

 

 

                                                                   Pozdrawiamy

                                                               wychowawcy świetlicy