Zgodnie z informacjami przekazanymi podczas konferencji prasowej przez Pana Ministra P. Czarnka, od 18 stycznia do nauki stacjonarnej w oparciu o obostrzenia sanitarne wracają najmłodsi uczniowie z klas 1 – 3 szkół podstawowych.

Uczniowie klas 4 – 8 nadal będą uczyli się w formie zdalnej.

Powrót uczniów klas I-III do szkół będzie możliwy jedynie w reżimie sanitarnym.

MEiN wspólnie z GIS i MZ przygotowało wytyczne dla szkół.

Opracowane zasady mają na celu przede wszystkim zwiększenie bezpieczeństwa. Wytyczne te, w dużej mierze opierają się na zapisach z września 2020 r.

Znajdują się w nich rekomendacje dotyczące zasad organizacji placówki i prowadzonych zajęć, higieny, czyszczenia i dezynfekcji pomieszczeń oraz powierzchni, organizowania gastronomii czy postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia u pracowników szkoły.

Na podstawie wytycznych opracowana została w placówce „Procedura organizacji pracy SP17 w warunkach epidemii”

Zawierająca m.in. następujące zapisy:

1. Do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych lub w izolacji.
  2. Jeżeli u ucznia zaobserwowane zostaną objawy chorobowe, uczeń zostaje odizolowany do odrębnego pomieszczenia i niezwłocznie powiadomiony zostaje rodzic/opiekun o konieczności pilnego odebrania dziecka ze szkoły.
  3. W drodze do i ze szkoły opiekunowie z dziećmi oraz uczniowie przestrzegają aktualnych przepisów prawa dotyczących zachowania w przestrzeni publicznej.
  4. Ograniczone do niezbędnego minimum zostaje przebywanie w szkole osób z zewnątrz (obowiązuje stosowanie środków ochronnych: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk, tylko osoby bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych) i w wyznaczonych obszarach.
  5. Zapewniona zostaje linia szybkiej komunikacji z rodzicami/opiekunami ucznia (kontakt z wykorzystaniem technik komunikacji na odległość); preferowany kontakt – za pośrednictwem maila, e-dziennika i telefoniczny.
  6. Uczniowie oddziałów przedszkolnych i klas I-III wchodzą do budynku szkoły wejściem głównym. Nie korzystają z ogólnodostępnej szatni; każda klasa ma wyznaczone przed salą lekcyjną miejsce na pozostawanie swoich rzeczy.
  7. W miarę możliwości wszystkie lekcje odbywać się będą w tej samej sali.
  8. Przebywając w szkole uczniowie powinni, w miarę możliwości, zachować dystans społeczny, tj odległość 1,5 m. od siebie.
  9. Uczniowie muszą posiadać własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia, w tornistrze lub we własnej szafce.
  10. Z opieki świetlicy szkolnej korzystać mogą tylko uczniowie rodziców pracujących, dla których zorganizowanie takiej opieki jest niezbędne.
  11. Zajęcia świetlicowe odbywają się w salach dydaktycznych (po skończonych zajęciach lekcyjnych).
  12. Opracowano harmonogramy/plan dnia dla poszczególnych klas: godziny przychodzenia i wychodzenia ze szkoły, korzystania z przerw, korzystania z biblioteki i ze stołówki, organizacji zajęć sportowych, korzystania z szatni.
  13. W przypadku braku możliwości zachowania dystansu w miejscach wspólnie użytkowanych, wprowadzony zostaje obowiązek osłony ust i nosa.

Uprzejmie proszę o zapoznanie się z wytycznymi MEiN, MZ i GIS oraz z Procedurami obowiązującymi w SP 17

Barbara Sławińska