Procedura organizacji pracy

Szkoły Podstawowej nr 17 im. hetmana Stefana Czarnieckiego w Gdańsku

w roku szkolnym 2020/2021 w warunkach epidemii

opracowana na podstawie wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego

Podstawa prawna:

Wytyczne MEN, MZ i GIS dla publicznych i niepublicznych szkół i placówek od 1 września 2020 r.

 

  1. Postanowienia ogólne

Celem niniejszej procedury jest zminimalizowanie ryzyka wystąpienia zakażenia wirusem SARS-CoV-2 wywołującym chorobę COVID-19.

  1. Do szkoły/placówki może przychodzić tylko:

  1. uczeń/pracownik zdrowy, bez objawów wskazujących na infekcję dróg oddechowych

  2. uczeń/pracownik, którego domownicy nie przebywają na kwarantannie

  3. uczeń/pracownik, którego domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych.

  1. Rodzic / Opiekun ucznia ma obowiązek poinformowania Wychowawcę, a ten Dyrektora szkoły o powrocie ucznia lub innej osoby przebywającej we wspólnym gospodarstwie z miejsc o podwyższonym stopniu ryzyka – jeśli miało ono miejsce później niż dwa tygodnie przed rozpoczęciem roku szkolnego.

  2. Nauczyciel ma obowiązek poinformowania Dyrektora szkoły o powrocie swoim lub innej osoby przebywającej we wspólnym gospodarstwie z miejsc o podwyższonym stopniu ryzyka – jeśli miało ono miejsce później niż dwa tygodnie przed rozpoczęciem roku szkolnego.

  3. W przypadku kiedy nauczyciel zaobserwuje u siebie lub członka rodziny, z którym przebywa we wspólnym gospodarstwie, objawy zakażenia informuje o tym dyrektora szkoły i wspólnie podejmują decyzję o możliwości prowadzenia przez niego lekcji on-line (jeśli nie przebywa na zwolnieniu lekarskim).

  4. Ograniczone do niezbędnego minimum zostaje przebywanie w szkole osób z zewnątrz (obowiązuje stosowanie środków ochronnych: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk, tylko osoby bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych) i w wyznaczonych obszarach.

  1. Opiekunowie uczniów powinni w miarę możliwości korzystać z elektronicznych form komunikacji z nauczycielami i specjalistami szkolnymi.

  2. W sytuacji konieczności bezpośredniego kontaktu zobowiązani są do wcześniejszego umówienia się na spotkanie. Spotkanie odbywać się będzie w strefie wyznaczonej – parter, miejsce obok dyżurki.

  1. Przebywanie osób z zewnątrz na terenie szkoły możliwe jest tylko w miejscach wyznaczonych przez dyrektora.

  2. Obowiązuje całkowity zakaz przebywania na terenie szkoły osób z zewnątrz z objawami wskazującymi na infekcję dróg oddechowych.

  3. Opiekun powinien przygotować swoje dziecko na zmienione warunki funkcjonowania w szkole i uczulić na zachowanie szczególnej higieny i zasad bezpieczeństwa.

  4. Nauczyciel powinien przypominać uczniom o zagrożeniu epidemicznym, ale w sposób niebudzący w nich lęku i niepokoju, łagodzić sytuacje stresowe, a w dniu rozpoczęcia roku szkolnego zapoznać uczniów z obowiązującymi procedurami.
  5. Zapewniona zostaje linia szybkiej komunikacji z rodzicami/opiekunami ucznia (kontakt z wykorzystaniem technik komunikacji na odległość):
  1. Preferowany kontakt – za pośrednictwem e-dziennika i telefoniczny.

  2. Opiekunowie mogą kontaktować się bezpośrednio z nauczycielami za pośrednictwem indywidualnych maili.

  3. Wychowawcy klas zobowiązani są do niezwłocznej aktualizacji numerów telefonów do rodziców/opiekunów uczniów w e-dzienniku oraz przekazanie listy z numerami telefonów do sekretariatu szkoły.

  4. Rodzic/Opiekun ucznia zobowiązany jest do odbierania telefonów ze szkoły, a w przypadku kiedy jest to niemożliwe wskazanie upoważnionej osoby do odbierania telefonu i odebrania dziecka ze szkoły (informacja ta przekazana zostaje do sekretariatu szkoły).

  1. Nauczyciele i pracownicy niepedagogiczni zobowiązani są do stosowania na terenie placówki przyłbic lub maseczek oraz przestrzegania dystansu społecznego.

  2. Wszystkie osoby przebywające na terenie placówki oraz uczniów obowiązują ogólne zasady higieny:

  1. częste mycie rąk (po przyjściu do szkoły, przed i po posiłku itd.)

  2. ochrona podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust

  3. stosowanie maseczek lub przyłbic podczas przemieszczania się do pracowni przedmiotowych, na zajęcia wf, podczas przebywania na holu, w szatni, w miejscach wspólnych

  4. maseczki nie obowiązują tylko w trakcie lekcji; uczeń lub nauczyciel może jednak podczas lekcji korzystać z przyłbicy lub z maseczki.

  1. Zamknięte zostają źródełka wody pitnej.
  2. Do odwołania nieczynny jest sklepik szkolny i „automat do kupowania napojów”.
  3. Odwołane zostają zajęcia pozalekcyjne i wstrzymane korzystanie z obiektów szkolnych osób trzecich i podmiotów je wynajmujących.
  4. Odwołane zostają wszystkie wyjścia i wycieczki oraz wyjścia na zawody sportowe.
  5. Szkoła posiada termometry bezdotykowe, znajdujące się w portierni i w sekretariacie szkoły. Termometry będą dezynfekowane każdego dnia.
  6. Nauczycielom i pracownikom niepedagogicznym, jednorazowo zapewnione zostają środki ochrony (przyłbice i maseczki).

 

  1. Higiena i dezynfekcja

  1. Po wejściu do budynku szkoły obowiązuje dezynfekcja rąk.

  2. Wszyscy uczniowie i pracownicy szkoły zobowiązani są do przestrzegania najwyższych standardów higienicznych tj. częstego mycia rąk, w szczególności po przyjściu do szkoły, przed jedzeniem, po powrocie ze świeżego powietrza i po skorzystaniu z toalety.

  3. W pomieszczeniach sanitarno-higienicznych wywieszone zostają plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk, a przy dozownikach z płynem dezynfekującym - instrukcje.

  4. Na terenie szkoły obowiązują ogólne zasady higieny, tj. ochrona ust i nosa podczas kaszlu i kichania, unikanie dotykania oczu, ust i nosa. Obowiązkowe jest noszenie maseczek w przestrzeniach ogólnodostępnych.

  5. Szkoła wyposażona jest w środki dezynfekujące niezbędne do odkażania pomocy dydaktycznych i elementów stałych oraz środki do dezynfekcji rąk.

  6. Szkoła wyposażona jest w bezdotykowy termometr.

  7. Należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta środka dezynfekującego, zwłaszcza w zakresie czasu niezbędnego do wietrzenia zdezynfekowanych przedmiotów i pomieszczeń.

  8. Na terenie szkoły przeprowadzany jest monitoring codziennych prac porządkowych,
    w tym przede wszystkim utrzymania czystości w salach lekcyjnych, pomieszczeń sanitarno-higienicznych, ciągów komunikacyjnych, powierzchni dotykowych – poręczy, klamek i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach i pomieszczeniach spożywania posiłków, klawiatur i włączników.

  9. Z sali, w której przebywają uczniowie, usuwa się przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie umyć, prać lub zdezynfekować. Przybory do ćwiczeń (piłki, skakanki, obręcze itp.) wykorzystywane podczas zajęć należy dokładnie czyścić lub dezynfekować.

 

  1. Zasady przyprowadzania i odbierania uczniów ze szkoły

  1. Uczeń może być przyprowadzany do szkoły i z niej odbierany przez opiekunów bez objawów chorobowych wskazujących na infekcję dróg oddechowych.

  2. Przez objawy o których mowa w pkt. 1 rozumie się: podwyższoną temperaturę ciała, ból głowy i mięśni, ból gardła, kaszel, duszności i problemy z oddychaniem, uczucie wyczerpania, brak apetytu.

  3. W drodze do i ze szkoły opiekunowie z dziećmi oraz uczniowie przestrzegają aktualnych przepisów prawa dotyczących zachowania w przestrzeni publicznej.

  4. Uczeń, w drodze do szkoły i wchodząc do przestrzeni wspólne szkoły musi mieć założoną maseczkę / przyłbicę, w którą został zaopatrzony przez rodzica/opiekuna prawnego. Po wejściu do sali, maseczkę może zdjąć.

  5. Opiekunowie odprowadzający dzieci nie mogą wchodzić na teren szkoły.

  6. Przyprowadzanie i odbieranie dzieci z oddziałów przedszkolnych i uczniów klas I-III odbywa się według poniższych wytycznych:

  1. Uczniowie oddziałów przedszkolnych wchodzą do budynku szkoły wejściem bocznym (od kuchni). Po zajęciach lekcyjnych wychodzą wejściem głównym.

  2. Uczniowie klas I-III wchodzą/wychodzą do budynku szkoły wejściem głównym. Nie korzystają z ogólnodostępnej szatni. Każda klasa ma wyznaczone miejsce przed salą lekcyjną na pozostawanie swoich rzeczy.

  1. Uczniowie klas IV – VIII wchodzą do budynku szkoły wejściem od boiska, korzystają w szatni z wyznaczonych wieszaków i po pozostawieniu odzieży wierzchniej i zmianie obuwia niezwłocznie udają się do sali lekcyjnej.

Wszyscy uczniowie obowiązkowo muszą posiadać worki, w których będą przechowywać obuwie na zmianę.

 

  1. Organizacja nauki i przebywania uczniów w szkole

  1. W miarę możliwości wszystkie lekcje odbywać się będą w tej samej sali.

  2. Każdy uczeń ma przypisaną jedną i tę samą ławkę, chyba że lekcje muszą być prowadzone w pracowniach przedmiotowych.

  3. Uczniowie przerwy spędzają w sali pod opieką nauczyciela pełniącego dyżur.

  4. Przy sprzyjających warunkach pogodowych uczniowie, zgodnie z odrębnym harmonogramem, mogą spędzać przerwy na dziedzińcu szkolnym

  5. W miarę możliwości zalecane jest prowadzenie lekcji na świeżym powietrzu, po uprzednim zgłoszeniu do dyrektora/wicedyrektora.

  6. W przypadku organizacji wyjścia na zajęcia na świeżym powietrzu (dotyczy oddziałów przedszkolnych i edukacji wczesnoszkolnej) należy uwzględnić różne godziny korzystania z placów zabaw, boiska szkolnego, terenów wokół szkoły i terenów zielonych.

  7. Przebywając w szkole uczniowie powinni, w miarę możliwości, zachować dystans społeczny.

  8. Uczniowie muszą posiadać własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia, w tornistrze lub we własnej szafce. Uczniowie nie mogą wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą.

  9. Sale i części wspólne (korytarze) należy wietrzyć, co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć.

  10. Uczeń nie powinien zabierać ze sobą do szkoły niepotrzebnych przedmiotów. Ograniczenie to nie dotyczy dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w szczególności z niepełnosprawnościami. W takich przypadkach należy dopilnować, aby dzieci nie udostępniały swoich zabawek innym, natomiast opiekunowie dziecka powinni zadbać o regularne czyszczenie (pranie lub dezynfekcję) zabawki, rzeczy.

 

  1. Organizacja lekcji wychowania fizycznego i zajęć FitKlasy

  1. W miarę możliwości lekcje wf i zajęć FitKlasy będą organizowane na powietrzu.

  2. Przybory do ćwiczeń (piłki, skakanki, obręcze itp.) wykorzystywane podczas zajęć oraz podłoga w salach gimnastycznych i pomieszczenia bloku sportowego będą czyszczone lub dezynfekowane raz dziennie po zakończeniu zajęć lub częściej w miarę możliwości.

  3. Podczas realizacji zajęć wychowania fizycznego i sportowych, w których nie można zachować dystansu, ograniczone zostaną ćwiczenia i gry kontaktowe.

  4. Uczniowie przed lekcją wf korzystają z wyznaczonych przebieralni (każda grupa osobno).

  5. Uczniowie, przechodzący z szatni do miejsca zajęć muszą zachować odległość 1,5 m.

  6. Nauczyciel prowadzący lekcje wf i zajęcia FitKlasy sprawuje nadzór nad grupą podczas pobytu na bloku sportowym i w szatni.

  

  1. Organizacja pracy świetlicy szkolnej

  1. Z opieki świetlicy szkolnej korzystać mogą tylko uczniowie rodziców pracujących, dla których zorganizowanie takiej opieki jest niezbędne.

  2. Pierwszeństwo przyjęcia dzieci uprawnionych do korzystania z zajęć świetlicowych mają dzieci pracowników ochrony zdrowia, służb mundurowych, pracowników handlu).

  3. Zajęcia świetlicowe odbywają się w świetlicy szkolnej oraz w innych pomieszczeniach.

  4. Zajęcia świetlicowe, w miarę możliwości, odbywać się będą na świeżym powietrzu lub w innych salach dydaktycznych.

  5. W świetlicy obowiązuje regulamin dotyczący zachowania bezpieczeństwa w czasie epidemii.

  6. Świetlice wyposażone są w mydło i środki do dezynfekcji rąk. Uczniom sugeruje się częste mycie rąk.

  7. Świetlice należy wietrzyć (nie rzadziej, niż co godzinę w trakcie przebywania dzieci w świetlicy), w tym w szczególności przed przyjęciem wychowanków oraz po przeprowadzeniu dezynfekcji.

  8. Podczas sprawowania opieki w świetlicy szkolnej, w miarę możliwości, ograniczone będą zabawy kontaktowe.

  9. Każdego dnia, po zakończonych zajęciach, świetlice szkolne będą poddawane ozonowaniu.

 

  1. Organizacja pracy kuchni i stołówki szkolnej

  1. Pracownicy kuchni i stołówki szkolnej powinni zachowywać odpowiednią odległość stanowisk pracy wynosząca min. 1,5 m, a jeśli to niemożliwe – stosować środki ochrony osobistej.

  2. Szczególną uwagę należy zwracać na utrzymanie wysokiej higieny stanowisk pracy, opakowań produktów, sprzętu kuchennego, naczyń stołowych oraz sztućców, a także higieny osobistej.

  3. Personel kuchenny i pracownicy administracji oraz obsługi sprzątającej powinni ograniczyć kontakty z uczniami oraz nauczycielami.

  4. Posiłki wydawane będą zmianowo według ustalonego harmonogramu.

  5. Posiłki dla oddziałów przedszkolnych dostarczane będą do sali lekcyjnej w wyznaczonym w planie lekcji czasie na posiłek.

  6. Stoliki i oparcia krzeseł będą sukcesywnie dezynfekowane.

  7. Uczniowie przed wejściem do stołówki muszą dezynfekować ręce.

 

  1. Organizacja pracy biblioteki szkolnej

  1. Biblioteka szkolna jest dostępna dla uczniów w dniach i godzinach wskazanych w planie pracy.

  2. Książki oddawane do biblioteki przez uczniów są składowane w wydzielonym miejscu, odseparowane od innych książek i poddawane dwudniowej kwarantannie. W tym czasie nie mogą być wypożyczone innym uczniom.

  3. Uczniowie korzystają z biblioteki/czytelni z zachowaniem 1,5 metrowego dystansu.

  4. W bibliotece nie mogą odbywać się inne zajęcia niż zgodne z jej przeznaczeniem.

 

  1. Zasady higieny dotyczące pomieszczeń szkolnych:

  1. Przy wejściu do szkoły, w każdej sali oraz w wyznaczonych miejscach znajdują się pojemniki z płynem do dezynfekcji. Wskazane jest częste korzystanie z nich wszystkich osób znajdujących się w szkole.

  2. Przedmioty i sprzęty znajdujące się w salach, których nie można skutecznie umyć, prać lub dezynfekować, zostaną usunięte.

  3. Przeprowadzając dezynfekcję, należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji. Ważne jest ścisłe przestrzeganie czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń i przedmiotów, tak aby uczniowie nie byli narażeni na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji.

  4. Po zakończonych zajęciach wykonywane będą prace porządkowe dotyczące utrzymania w czystości sal lekcyjnych, pomieszczeń sanitarnohigienicznych, ciągów komunikacyjnych, powierzchni dotykowych (poręcze, klamki, blaty ławek i stolików w stołówce, klawiatur, włączników). Wyżej wymienione czynności poddane zostaną monitoringowi.

  5. W pomieszczeniach sanitarnohigienicznych wywieszone zostają plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk, a przy dozownikach z płynem do dezynfekcji rąk – instrukcje dezynfekcji.

  6. Personel zajmujący się uczniami oddziałów przedszkolnych i klas I-III, w razie konieczności zostanie zaopatrzony w fartuchy z długim rękawem.

  7. Zapewnione zostało miejsce do utylizacji środków ochrony: zamykane pojemniki przy głównym wejściu do szkoły.

 

  1. Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia

  1. Wydzielone zostaje pomieszczenie, które w krytycznym momencie będzie mogło pełnić rolę izolatki.

  2. Jeżeli pracownik szkoły zaobserwuje u ucznia objawy mogące wskazywać na infekcję dróg oddechowych, w tym w szczególności gorączkę, kaszel, należy odizolować ucznia w odrębnym pomieszczeniu (gabinet pielęgniarki - izolatka) zapewniając min. 2 m odległości od innych osób, i niezwłocznie powiadomić rodziców/opiekunów o konieczności odebrania ucznia ze szkoły.

  1. W sytuacji kiedy niepokojące objawy zostaną zaobserwowane podczas lekcji lub przerwy, nauczyciel sprawujący opiekę powiadamia pielęgniarkę szkolną lub pedagoga szkolnego.

  2. Pracownik szkoły może dokonać pomiaru temperatury ucznia za pomocą termometru bezdotykowego. Za temperaturę podwyższoną uznaje się 37,2°C

  3. Pielęgniarka lub pedagog dokonuje czynności opisanych w pkt. I.10. z zachowaniem środków bezpieczeństwa (maseczka lub przyłbica, rękawice jednorazowe, ewentualnie kombinezon flizelinowy). Uczeń pozostaje pod jego opieką do momentu odebrania go przez opiekuna. Wypełnia kartę monitorowania stanu zdrowia i niezwłocznie powiadamia dyrektora szkoły.

  1. O każdym przypadku podejrzenia zakażenia Dyrektor powiadamia Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny i organ prowadzący i ich jego decyzji uzależnia dalsze funkcjonowanie zasad działalności szkoły.

  2. Pomieszczenie przeznaczone na izolatkę służy wyłącznie temu celowi i będzie dezynfekowane po każdorazowym użyciu oraz na koniec dnia pracy szkoły.

  3. W przypadku wystąpienia w szkole zachorowania na COVID-19 obowiązują odrębne procedury.

Wszystkie ważne informacje przekazywane będą na bieżąco za pośrednictwem strony internetowej szkoły, przez e-dziennik, przez przedstawicieli Rady Rodziców.